„Łódzkie Oblicza Niepodległej” to wystawa będąca cyfrową wersją publikacji pod tym samym tytułem. Obie zostały przygotowane przez Muzeum Miasta Łodzi na okoliczność setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w nawiązaniu do wieloletniego programu „Niepodległa”.
Miejscem, w którym w symboliczny sposób przenikają się historie związanych z Łodzią ludzi, zaangażowanych w trwające ponad sto lat zmagania o własne państwo, a później w zabiegi o utrzymanie niepodległego bytu, jest Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Jako najstarsza nekropolia naszego miasta Stary Cmentarz stanowi część obszarowego Pomnika Historii pod nazwą „Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”. Nekropolię wyróżniają niezwykłe wartości historyczne i zabytkowe. Jej rangę podkreślają miejsca upamiętniające postaci związane ze szczególnymi wydarzeniami w historii Polski, takimi jak dziewiętnastowieczne powstania narodowe, walki o odzyskanie niepodległości w latach 1914-1918 oraz o jej obronę w 1920 i 1939 roku.
Wystawę podzielono na pięć rozdziałów tematycznych, w których zaprezentowano sylwetki wybranych postaci oraz materiał ilustracyjny pochodzący głównie ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. Cennym uzupełnieniem wystawy jest interaktywna mapa Starego Cmentarza, na której zaznaczono miejsca, gdzie znajdują się pomniki nagrobne sześćdziesięciu postaci. Mapę wykonał zespół pracowników Zakładu Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego.